Mieszkanie w Warszawie – ile trzeba zapłacić?

Stołeczny rynek mieszkaniowy znany jest w całej Polsce jako jeden z największych i najdroższych. Jest on również niezwykle dynamiczny, a pojawiające się na nim mieszkania na sprzedaż zazwyczaj bardzo szybko znajdują nowych właścicieli. Jak kształtują się ceny?

W zależności od lokalizacji i tego, czy rozglądamy się za wielką płytą czy za nowym budownictwem, ceny na rynku wahają się od pięciu do dwudziestu pięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Za nowe mieszkanie trzeba dać średnio dziesięć tysięcy sześćset złotych za metr kwadratowy, zaś na rynku wtórnym średnia cena kształtuje się w okolicach ośmiu tysięcy siedmiuset złotych.

Mieszkanie w Warszawie

Podliczając to wszystko, średnia cena mieszkania w Warszawie to koszt około dziesięciu tysięcy pięciuset złotych za metr kwadratowych. Przy czym nie zawsze średnią zawyżają nowe mieszkania; te, co może być zaskoczeniem, bywają tańsze od tych z rynku wtórnego.

Wyjaśnieniem tego jest najczęściej lokalizacja; starsze lokale często mieszczą się blisko stacji metra i innych węzłów komunikacyjnych.

Gdzie najtaniej, gdzie najdrożej

Zasada, która zazwyczaj się sprawdza do mieszkań w dużych miejscach brzmi; im bliżej centrum miasta, tym drożej. Zgodnie z nią, chętnym na mieszkanie na Śródmieściu przyjdzie zapłacić nawet dwadzieścia pięć tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Jednak można znaleźć również tańsze lokale, chociaż cena poniżej ośmiu tysięcy za metr kwadratowy raczej się nie zdarza.
Kolejne z najdroższych dzielnic albo znajdują się blisko centrum, albo są z nim świetnie skomunikowane. Mowa tutaj o

Mokotowie, Pradze-Północ, Bielanach, Woli czy Ursusie. Średnia cena w nich to około dziesięciu tysięcy złotych za metr. Trochę droższe są lokale na Żoliborzu – średnio za własne M w tej dzielnicy trzeba dać dwanaście tysięcy za metr kwadratowy.

W zakresie od sześciu do dziewięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy znajduje się większość mieszkań na Targówku, Południowej Pradze, Białołęce i Wawrze. Najtańsze loka znajdują się w Rembertowie i Wesołej; można tam znaleźć oferty mieszkań nawet za pięć tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Lokalizacja dopasowana do potrzeb

Wybierając mieszkanie w Warszawie trzeba pamiętać, że centrum i obrzeża miasta mają najczęściej zupełnie odmienny charakter. W dzielnicach takich jak Śródmieście, Wola czy Żoliborz znajduje się najwięcej miejsc rozrywki i edukacji. Również te lokalizacje dominują pod względem liczy ofert pracy.

Dzielnice ościenne są zdecydowanie bardziej zielone, ponadto oferują dużą liczbę sklepów i miejsc usługowych. Ich największym problemem są komunikacja z centrum i ograniczony dostęp do placówek rekreacyjnych.

Wybór najlepszego miejsca do zamieszkania zależy tak naprawdę od potrzeb poszczególnych klientów. Jednak spośród wielu cech rynku warszawskiego, jedną trzeba wyróżnić – praktycznie każdy może znaleźć tutaj lokalizację idealnie dopasowaną do swoich wymagań.